سوله|سوله صنعتی|سوله استاندارد | جرثقیل سقفی 2
15759
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15759,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

جرثقیل سقفی 2

جرثقیل سقفی 2

جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی : جرثقیل ها با قدمتی بسیار طولانی سازه هایی بسیار پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز می باشند. از جرثقیل برای جا به جایی و یا بالا و پایین کردن اقلام و وسایل استفاده می شود. سازه های جرثقیل در ابتدا به صورت کاملا ابتدایی و ساده بوده است اما در حال حاضر انواع گسترده ای از جرثقیل ها ساخته می شوند. و اکنون سازه ی جرثقیل انواع زیادی دارد. یکی از انواع جرثقیل ها جرثقیل های سقفی می باشد که در این متن به بررسی این نوع جرثقیل می پردازیم.جرثقیل های سقفی ساختاری متنوع با جرثقیل های دیگر دارند. این نوع جرثقیل شامل دو ریل افقی و عمودی می باشد که در سالن های  صنعتی و بسیاری از مکان های دیگر از آن استفاده می گردد. ساختار جرثقیل های سقفی به صورتی است که و ریل موازی تعبیه شده در آن در جهات افقی و عمودی قرار گرفته اند و موجب جا به جایی بار در این جهات می شوند. جرثقیل های سقفی دارای دو نوع می باشند که شامل :

·        جرثقیل تک پل

·        جرثقیل دو پل

می باشد.

هر کدام از این دو نوع جرثقیل استفاده های جداگانه دارند از جرثقیل های تک پل زمانی استفاده می شود که ما با بحران کمبود فضا مواجه باشیم. در این صورت از جرثقیل های تک پل برای قسمت های اصلی استفاده می شود. این نوع جرثقیل فضای محدودی را اشغال کرده و از نظر هزینه ای بسیار مقرون به صرفه می باشد.

برای سالن های گسترده تر که  ارتفاع معمولا زیادی دارند از چرثقیل های دو پل استفاده می شود. دلیل استفاده از این نوع جرثقیل به خاطر ارتفاع زیادی که دارد و همچنین توانایی جا به جایی در جهات عمودی و در ارتفاع می باشد. در این نوع جرثقیل همچنین قسمتی به عنوان راهرویی بدنه وجود دارد که امکان تعمیر قطعات و یا دسترسی به آن را آسان تر می سازد.

به طور کلی استفاده از جرثقیل های سقفی مزایای بسیاری به همراه دارد. از جمله می توان هم زمان چند جا به جایی در کار را انجام داد به علاوه هزینه ی استفاده از این نوع جرثقیل بسیار مقرون به صرفه است.

 

جرثقیل سقفی دو پل

جرثقیل سقفی دو پل : جرثقیل دستگاهی می باشد که برای جا به جایی بار مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر استفاده از جرثقیل به دلیل مزیتی که در حمل و نقل دارد بسیار رونق گرفته است. جرثقیل ها با توجه به پیشرفتی که داشته اند به انواع مختلفی نیز تقسیم بندی شده اند و هر کدام ویژگی های خود را دارند. اما در این متن ما به بررسی جرثقیل های سقفی می پردازیم که موضوع اصلی نیز جرثقیل های سقفی دو پل می باشند در متن زیر در مورد این نوع جرثقیل توضیح خواهیم داد.

به طور کلی برای انتقال بار ها در جهات عمودی و یا افقی در محیط هایی مانند سالن و یا انبار از جرثقیل های سقفی استفاده می شود. ساختار جرثقیل های سقفی به صورت دو ریل موازی می باشد که در جهت های افقی و عمودی در سالن و در شش جهت کار می کنند.

انواع جرثقیل های سقفی شامل تک پل و دو پل می باشد.

جرثقیل های سقفی دو پل: از جرثقیل های سقفی دو پل زمانی استفاده می شود که فضای زیاد با ارتفاع بلند در اختیار داشته باشیم. بنابراین در چنین مکان هایی استفاده از جرثقیل های سقفی دو پل به دلیل ارتفاع زیادی که دارا می باشد منطقی تر به نظر می رسد. این نوع جرثقیل بار ها را به راحتی در جهات عمودی  جا به جا می کند. استفاده از جرثقیل های سقفی تک پل به دلیل دسترسی راحت برای تعمیر و یا تعمیر و تعویض راحت لامپ ها و سیستم های گرمایشی توصیه می شود.

جرثقیل های تک پل: ساختار جرثقیل تک پل به صورتی می باشد که اگر در فضایی که در دسترس داریم با بحران کمبود و محدودیت فضا و ارتفاع همراه باشیم معمولا از جرثقیل های سقفی تک پل استفاده می کنیم. چرا که استفاده از جرثقیل های تک پل باعث استفاده ی بهینه از فضا شده و هزینه آن به طوری است که از نظر اقتصادی کاملا به صرفه می باشد. همچنین در این نوع جرثقیل بار کم تری بر روی ریل وارد می شود. استفاده از جرثقیل های سقفی تک پل در صنعت  رونق دارد.

 

جرثقیل سوله

جرثقیل سوله : در حالت کلی از زمان قدیم از جرثقیل برای حمل وسایل سنگین استفاده می شده است. کشف جرثقیل ها به ۴۰۰۰ سال پیش بر می گردد و این یعنی استفاده از جرثقیل قدمت زیادی را دارد. اما در ساخت سوله و بسیاری از سازه های دیگر استفاده از جرثقیل سوله در چند سال اخیر رونق فراوانی داشته است و افرادی که در این کار می باشند از جرثقیل برای موارد بسیاری استفاده می کنند. ساختار جرثقیل ها معمولا بسیار ساده و ابتدایی می باشد که شامل بازو و بدنه ای است که بازوی جرثقیل خاصیت گردش را دارد. این وسیله در خاصیت چرخش خود دارای یک تکیه گاه به صورت عمودی و یک تکیه گاه به صورت افقی می باشد. همچنین یک وزنه در این وسیله کار گذاشته شده است که خاصیت تحمل وزن و تعادل را به عهده دارد.

سوله و استفاده از جرثقیل سوله

سوله سازه ای است که سقفی شیب دار و بدنه ای از جنس فلز فولاد دارد. در ساخت سوله معمولا از جرثقیل استفاده می شود اما در بعضی سوله ها محدودیت هایی برای استفاده از بعضی جرثقیل ها وجود دارد. در ساخت سوله بیشترین استفاده از جرثقیل ها مربوط به جرثقیل های سقفی می باشد. چرا که مزایای فراوانی داشته و فضای زیادی را درگیر نمی کند. جرثقیل های سقفی در جهت های عمودی و افقی در ساخت انبار ها و بسیاری از سوله های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار جرثقیل های سقفی به صورتی می باشد که در دو جهت و روی دو ریل موازی و به صورت افقی و عمودی حرکت می کند. این حرکت را معمولا در شش جهت انجام می دهد. جرثقیل های سقفی از دو نوع تشکیل شده است:

·        جرثقیل های تک پل

·        جرثقیل های دو پل

جرثقیل های تک پل در ساخت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که محدودیت فضا وجود داشته  باشد اما از جرثقیل های دو پل به دلیل ارتفاع زیادی که دارد به منظور جا به جایی در جهات افقی  و عمودی مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی استفاده از جرثقیل های سقفی در ساخت سوله پر کاربرد تر می باشد که آن هم به دلیل هزینه ی نسبتا کم و فضای محدود می باشد.

جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای : جرثقیل ها با توجه به استفاده  ی بسیاری که از آن ها می شود معمولا به صورت انواع مختلفی وجود دارند. استفاده از جرثقیل قدمتی بالا دارد و انسان از آن از زمان های بسیار دور برای جا به جایی وسایل استفاده می کرده است. اما در حال حاضر به دلیل استفاده ی گسترده از جرثقیل ها برای ساخت های گوناگون انواع مختلفی از جرثقیل به وجود آمده است یکی از این جرثقیل ها، جرثقیل های بازویی و یا دروازده ای و یا ستونی می باشد.

جرثقیل های دروازه ای برای بالا و پایین بردن وسایل مورد استفاده قرار می گیرد. البته این کار توسط جرثقیل های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما یکی از انواع مهمی از جرثقیل ها که این امر را انجام می دهند جرثقیل های دروازه ای هستند. سیستم جرثقیل های دروازه ای طوری طراحی شده است که امکان استفاده و جا به جایی در محیط های باز و بسته را فراهم می سازد. همچنین می توان به کمک این جرثقیل هم زمان چند جا به جایی را انجام داد. جرثقیل های دروازه ای از آنجا که دو منظوره می باشند و می توان از آن ها در هر محیطی استفاده نمود می توان برای دیوار ها، سطوحی که شیب دارند، حیاط و در محیط های داخلی در کارخانه ها برای قسمت های جوشکاری، ماشین کاری، بسته بندی و… استفاده نمود.

جرثقیل های دروازه ای مزیت فراوانی دارند اما معایبی هم دارا می باشند. از این نوع جرثقیل تنها می توان بار هایی با وزن های مشخصی را حمل کرد که اصولا این وزن ها پایین می باشند چرا که جرثقیل های دروازه ای تحمل حمل بار های سنگین را نخواهند داشت. از انواع جرثقیل های دروازه ای می توان به جرثقیل های بازویی اشاره نمود. این نوع جرثقیل به منظور دسترسی به فضا های گوشه ای مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که گفته شد یکی دیگر از معایب استفاده از جرثقیل های دروازه ای محدودیت ارتفاع می باشد. در این نوع جرثقیل نمی توان بار هایی با ارتفاع زیاد را حمل نمود و تنها بار های استاندارد با ارتفاع را می توان حمل کرد.

 

انواع جرثقیل های دروازه ای, جرثقیل دروازه ای, جرثقیل ها, جرثقیل های بازویی, سیستم جرثقیل های دروازه ای, قیمت جرثقیل های دروازه ای, کاربرد جرثقیل های دروازه ای, مزایای جرثقیل های دروازه ای