سوله|سوله صنعتی|سوله استاندارد | سوله های تیرورقی
15722
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15722,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

سوله های تیرورقی

سوله های تیرورقی

ویژگی سوله های تیرورقی

ویژگی سوله های تیرورقی : علی رغم این که امروزه ساخت سوله های مدرن و همگام با تکنولوژی های جدید، دارای پیشرفت تقاضا در میان عامه ی مردم و صنعتگران شده است و شیوه های مدرنی برای ساخت انواع آن ها به وجود آمده است اما نوعی از سوله به نام سوله های تیرورقی، از نوعسوله های سنتی می باشد که با وجود قدیمی بودن شیوه های ساخت همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

تمامی انواع سوله ها اعم از مدرن وسنتی دارای ویژگی های خاصی هستند که باعث تمایز آن ها از یکدیگر شده است. ویژگی مشترک سوله های دارای اسکلت فلز مانند سوله های تیرورقی و سوله های خرپایی قابلیت اتصال آن ها به وسیله ی جوشکاری و یا پیج و مهره کردن می باشد.

در ادامه ی این مطلب به جهت آشنایی افرادی که به دنبال ساخت و سفارش سوله های نام برده ( تیر ورقی ) می باشند، عمده ی ویژگی های سوله های تیرورقی را ( اعم از مثبت و منفی ) بیان می کنیم.

ویژگی سوله های تیرورقی

در بیان ویژگی های منفی سوله های تیرورقی می توان مواردی مانند : هزینه ساخت بالا در مقایسه با سوله های مدرن تر، سنگینی وزن، محدودیت در کاربرد برای انواع مصارف به دلیل داشتن محدودیت در ساخت ابعاد دهانه، مقاومت و انسجام کمتر در برابر انواع بارهای وارده و عوامل اقلیمی و محیطی، و پایین بودن سرعت در ساخت اجزا و نصب سوله ها در محل به نس بت سوله های جدید تر موجود در بازار را، به عنوان مهم ترین آن ها نام برد.

و اما ویژگی های مثبت سوله های تیرورقی را می توان قابلیت بازیافت قطعات و اجزای به کار رفته در آن، امکان نصب انواع جرثقیل ها در مصارف صنعتی، مونتاژ و دمونتاژ کردن راحت قطعات و اجزای سوله، داشتن امکان جابه جایی به محل دیگر، امکان ساخت طبقاتی سوله را به عنوان مهم ترین عوامل دانست.

اجزای سوله های تیرورقی, تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی, سوله تیرورقی, سوله خرپایی, ویژگی های سوله های تیرورقی, ویژگی های مثبت سوله های تیرورقی

سوله چیست

اجزای سوله

سوله به انگلیسی

ساخت تیر ورق

قیمت سوله

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورق : در این مبحث می خواهیم به تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از جهات مختلف بپردازیم .

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از لحاظ وزن:

سازه های تیرورقی به دلیل اسکلت فلزی و استفاده از فولاد بیشتر در ساخت و فاصله زیاد قابها در پی ( باعث استفاده تیر و ستون بیشتر برای تحمل وزن سازه می شود ) سنگین هستند ولی سازه های خرپایی برعکس سازه های تیرورقی به دلیل کاربرد پروفیل در ساختار و همچنین شکل هندسی سازه سبک تر و اقتصادی تر می باشند.

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از لحاظ فونداسیون

در ساخت سوله های خرپایی قابهای سوله در فاصله کم (در حدود ۳ متر) قرار می گیرند که باعث عدم نیاز به میلگرد ضخیم و بیشترمی شود و همچنین نیروهای سازه ای را به طور یکسان پخش می کنند در حالی که در سوله های تیرورقی قاب ها در فاصله ۶ متری از هم قرار می گیرند و پی ها به صورت منفرد با شناژ به هم وصل می شوند.

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از لحاظ نما

با استفاده از خرپاها می توان برای ساخت سقف سوله ها از اشکال مختلف هندسی استفاده کرد و نسبت به سازه های تیرورقی که فقط به شکل شیبدار و قوسی اجرا می شوند ظاهر زیباتر و متفاوت تری ایجاد کرد.

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از لحاظ نصب جرثقیل:

بر روی سازه های خرپایی هم می توان از جرثقیل با تناژ مختلف نصب کرد و این سازه ها هم مثل سازه های تیر ورقی تحمل وزن بالای جرثقیل ها را دارند.

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی دهانه های بزرگ

در اجرای دهانه های بزرگ، سازه های خرپایی مقرون به صرفه تر از سازه های تیرورقی می باشند. امروزه برای احداث سقف سوله ها از خرپاهای فضایی استفاده می کنند که از شبکه های دو لایه متشکل از شش ضلعی ها ساخته می شود.

پوشش سقف سازه

پوشش سقف سازه های خرپایی به دو نوع پوشانه های نورگیر و پوشانه های مسدود کننده  نور تقسیم می شوند.

پوشانه های نورگیر

 • ورق پلی کربنات
 • شیشه
 • پلاستیک
 • پرده هوا

پوشانه های مسدود کننده نور

 • ساندویچ پنل
 • ورق گالوانیزه
 • ورق پی وی سی
 • چادر

در سازه های تیرورقی پوشش سقف از ساندویچ پنل یا ورق های گالوانیزه می باشد.

تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی از لحاظ اقتصادی:

 1. ساخت سازه های خرپایی نسبت به تیرورقی ۱۵ درصد ارزان تر است
 2. نصب و راه اندازی آنها سریع تر و آسان تر است.
 3. برای نصب نیاز به افراد متخصص ندارد.
 4. بدون دمونتاژ نیز می توان این سازه ها را جابجا کرد.
اجزای تشکیل دهنده ی سوله, ارزان سوله, تفاوت سوله های خرپایی و تیرورقی, سوله تیر ورق, سوله های خرپا, مزایای سوله های خرپایی,معایب سوله های تیرورقی