سوله|سوله صنعتی|سوله استاندارد | کاربرد سوله
15748
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-15748,single-format-standard,qode-social-login-1.0,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,qode-restaurant-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
 

کاربرد سوله

کاربرد سوله

سوله

سوله چیست؟ سازه ای فلزی با سقف های شیب دار مطابق با محاسبات دقیق علمی مهندسی و فنی می باشد که امکان انجام فعالیت در فضایی گسترده و درعین حال سرپوشیده را برای مصارف گوناگون فراهم می آورد. به گونه ای که می توان ادعا کرد، کاربردی ترین سازه ی فلزی پیش ساخته در تمام دنیا سوله  می باشد.

در ساخت سوله ها اعضایی یک شکل را در کنار هم قرار داده و باعث به وجود آمدن پیکره ی اصلی که بدون ستون میانی می باشد، می شوند. همچنین در طراحی و ساخت سازه های فلزی و یا سوله ها یکی از مسائل پر اهمیت ابعاد دهانه ی آن می باشد که دارای ابعاد بزرگی بوده و همین امر باعث تفکیک آن از قطعات معمول سازه های ساختمانی می شود.

موارد استفاده از سوله

موارد استفاده از سوله بسیار متنوع و گسترده می باشد به گونه ای که می توان از آن ها برای سالن های ورزشی، تالارها، انبارها، ساختمان های مرغداری، و حتی سالن های همایش و اجتماعات نیز استفاده کرد.

یکی از ویژگی های بارز ساخت سوله ها مقرون به صرفه بودن آن ها می باشد که البته ذکر این نکته هم، لازم است که بگوییم اگر محاسبات در ساخت این سازه دقیق نباشد و این کار به صورت دقیق و علمی صورت نگیرد، می تواند باعث به بار آمدن خسارت های زیادی به افرادی که در حال استفاده از آن ها هستند شده و از این طریق ویژگی اصلی مقرون به صرفه بودن را از دست بدهد.

انواع سوله ها

در حال حاضر سه دسته ی اصلی از سوله ها در صنایع کاربرد دارند که عبارتند از : سوله های تیر ورقی، سوله های خرپایی و نیز سوله های مدرن یو بی ام      (UBM)

که در این میان سوله های خرپایی به دلیل ایجاد امکان ساخت دهانه های بزرگ برای آن ها و نیز حمل و نقل آسانشان بیشتر مورد توجه صنعتکاران قرار گرفته اند.

انواع سوله, حمل و نقل آسان سوله, ساخت سوله, سوله, سوله سپید, سوله های خرپایی, سوله های مدرن, سوله یو بی ام, موارد استفاده سوله

در مصارف صنعتی

کاربرد سوله در مصارف صنعتی : انواع سوله ها را به خاطر داشتن استحکام و انسجام برای تحمل بارهای مختلفی که به آن ها وارد می شود و همچنین قابلیت تحمل و نصب انواع جرثقیل ها برای جابه جا کردن بار و نیز کم هزینه بودن و سرعت ساخت بالا، برای کاربرد در مصارف صنعتی مد نظر قرار می دهند.

در حال حاصر کاربرد سوله در مصارف صنعتی به دلیل پیشرفت تکنولوژی و نیاز کارفرمایان، گسترش قابل ملاحظه ای پیدا کرده است.

به عنوان نمونه کاربرد سوله در مصارف صنعتی، می توان از ساخت آن ها برای کارگاه ها و کارخانه ها، آشیانه های هواپیما، انبارها، مرغداری ها و دامداری ها، نمایشگاه ها و فروشگاه ها و بسیاری موارد مشابه دیگر استفاده نمود.

کاربرد سوله در مصارف صنعتی

کارگاه ها و کارخانه ها: برای ساخت ساختمان اصلی کارگاه ها و کارخانه ها و نیز حتی ساخت بخشی از این ساختمان ها می توان از سوله های خرپایی و تیر ورقی استفاده نمود.

آشیانه هواپیما: برای نگهداری هواپیما ها و احیانا تعمیر آن ها ، مرکزی را تحت عنوان آشیانه هواپیما به وسیله ی ساخت سوله ایجاد می کنند که ابزار لازم برای کارهای مرتبط با نگهداری و تعمیر هواپیما در آن نگه داشته می شود.

نمایشگاه ها و فروشگاه ها: به جهت ایجاد امکان بهره برداری از فضاهایی به عنوان فروشگاه و نمایشگاه ها ، اقدام به ساخت سوله هایی با اشکال مختلف می نمایند که می توان از ابین امکان برای غرفه بندی و ساخت قسمت های مختلف برای این کاربری ها استفاده نمود.

مرغداری ها و دامداری ها: برای ایجاد فضاهای مختلف مورد نیاز به جهت استفاده به عنوان مرغداری و مراکز پرورش دام، امروزه تولید و ساخت انواع سوله در متراژهای مختلف مورد توجه بسیاری از کاربران با صرف هزینه ای کمتر و مدت زمانی کوتاه تر قرار گرفته است.

اسکلت فلزی سوله, انواع سوله, بهترین سوله سبک, جرثقیل سوله, سوله, سوله با جرثقیل, سوله خرپایی, سوله سبک, کاربرد سوله ها

موارد مصرف سوله

موارد مصرف سوله  : یکی از مراحل مهم ساخت سازه طراحی آن است که پارامترهای زیادی در این امر دخیل هستند . از جمله ی این پارامترها می توان موارد زیر را نام برد :

 1. بارها و نیروهایی مانند طوفان , زلزله , تگرگ , زلزله و موارد این چنینی
 2. بار جرثقیل های نصب شده در سوله
 3. منطقه ی اجرای سوله
 4. ابعاد سوله که شامل ارتفاع سوله و طول آن است
 5. ابعاد دهانه سوله که شامل طول و عرض دهانه سازه است
 6. نوع پوششی که در سقف سوله به کار خواهد رفت
 7. شیب سقف سوله

طراح سوله باید با توجه کامل به مراحل بالا و اشراف کامل به موضوع سوله ای بدون نقص را طراحی کند که این دانش زیادی را می طلبد . ساخت کامل و دقیق سوله منوط بر طراحی تخصصی و بی نقص آن می باشد .

پوشش سوله :

 1. پوشش سقف سوله : در پوشش سقف سوله می توان از متریالی چون ; ورق های گالوانیزه , پشم شیشه , ساندویچ پانل ها و.. استفاده نمود .
 2. پوشش بدنه سوله : بدنه سوله هم به دلایلی ازجمله ; عایق بندی , مستحکم تر کردن سوله و سبک تر کردن آن پوشش داده می شود .

موارد مصرف سوله :

سوله در موارد بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرند که این یکی از مزایای این سازه های فلزی زیرا می توان از آن در هر مکان و موقعیتی استفاده نمود . از موارد مصرف سوله :

 1. موارد صنعتی : می توان از سوله ها در موارد صنعتی همچون انبار کارخانه های صنعتی و .. استفاده نمود .
 2. موارد نظامی : این سازه های فلزی در انبارها و اردوگاه های نظامی کاربرد دارند .
 3. سالن های ورزشی : به دلیل دهانه پهن این سازه از آن ها در استادیوم ها و استخر ها استفاده می شود .
 4. سالن های کشاورزی : انبارهای ذخیره ی محصولات و سوله های پرورش قارچ و سایر محصولات کشاورزی .
 5. سوله های تعمیرگاهی : سوله ها در تعمیرگاه های ماشین های سبک و سنگین و هواپیما ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند .

سوله, سوله سبک, کاربری سوله, موارد مصرف سوله, موارد مصرف سوله های خرپایی